Názov projektu: Vzdorujeme extrémizmu – Challenging Extremism
Koordinátor projektu: Cardiff Council Education Service, Wales
Participujúce krajiny: Slovensko, Veľká Británia, Nemecko (v rámci projektu Erasmus+)
Zúčastnené bratislavské školy: ZŠ s MŠ Milana Hodžu, Cambridge International School Bratislava
Zapojení žiaci: 9 – 11 roční žiaci (v našej škole žiaci piateho a šiesteho ročníka)
Cieľ projektu:
Eliminovať prejavy extrémizmu v základných školách prostredníctvom vzdelávania učiteľov, ktorí sa venujú žiakom vo veku 9 až 11 rokov. Pripraviť pre nich efektívne a overené vyučovacie materiály, metodicky spracované vyučovacie hodiny, ako aj vzdelávacie videá zamerané na problematiku extrémizmu, aby si v rámci vlastného profesijného rozvoja osvojili a prehĺbili kompetencie, ako citlivo prezentovať tieto témy deťom a žiakom.
Realizácia projektu:
- elektronický dotazník pre žiakov (september 2017)
- elektronický dotazník pre učiteľov (september 2017)
- 6 pilotných vyučovacích hodín (október 2017 – jún 2018)
- vytvorenie komplexného metodického a didaktického materiálu
Realizácia v našej škole:
Pred samotným projektom vypĺňali žiaci elektronický dotazník, ktorého cieľom bolo zistiť postoje žiakov k nevhodným prejavom správania sa voči ľuďom inej národnosti, kultúre a regiónu. Rovnaký formulár vypĺňajú žiaci vo všetkých partnerských krajinách. (september 2017)
Najdôležitejšou časťou projektu je šesť vyučovacích hodín, ktoré vypracovali kolegovia v MPC pre kontinuálne vzdelávanie.
Témy vyučovacích hodín:
- Sloboda prejavu
- Atribúty dobrého občana
- Stereotypy
- Rozdiely v názoroch
- Pozitívny extrémizmus
- Negatívny extrémizmus
V období október – december absolvovali naši žiaci prvé dve vyučovacie hodiny, jedna z nich prebehla za účasti koordinátorky projektu z MPC Bratislava. Učitelia postupovali podľa podrobne vypracovaných príprav vyučovacích hodín, ktoré mali vopred k dispozícii. Po každej hodine spracovali učitelia stručnú spätnú väzbu zo strany žiakov a vlastné skúsenosti, resp. pripomienky k štruktúre, aktivitám, časovému rozloženiu hodiny.
Ďalšie hodiny sú naplánované na obdobie január – marec 2018.
Naši učitelia, ktorí sú do projektu zapojení, sa zúčastnili na medzinárodnej konferencii. Tá priniesla výmenu skúseností troch krajín - workshopy, na ktorých účastníci prezentovali svoje reálne skúsenosti z pilotných hodín projektu a tiež analyzovali doterajšie vyučovanie etických aspektov zameraných na prevenciu extrémizmu. (október 2017)
V októbri sme v našej škole privítali 30 účastníkov projektu z partnerských krajín. Absolvovali prehliadku obidvoch budov a ich blízkeho okolia, zúčastnili sa na otvorených hodinách informatiky, chémie a telesnej výchovy. Žiaci siedmeho ročníka pre nich v našej multimediálnej miestnosti pripravili prezentáciu Slovenska v anglickom jazyku.
Ďalšie aktivity:
Po ukončení pilotáže a spätnej väzbe zo strany žiakov aj učiteľov sa zozbierané skúsenosti zhrnú do vzdelávacích audiovizuálnych didaktických pomôcok a zborníka pre učiteľov, ktorého súčasťou budú edukačné materiály, metodiky, prípadové štúdie, príklady osvedčených postupov z praxe a analytické výstupy z prieskumov projektu. Tento materiál by mal podporiť akéhokoľvek učiteľa na akejkoľvek škole. Učiteľ tak môže na rôznych predmetoch (etická výchova, občianska náuka, náboženská výchova, vlastiveda atď.) pomocou tohto metodického materiálu citlivo viesť žiakov k vytvoreniu si názoru na extrémizmus a posilniť ich kompetencie a pocit bezpečnosti pri akomkoľvek kontakte s extrémizmom.